Rozwój nowoczesnych technologii oraz innowacyjnych systemów grzewczych dla domów spowodował, że pompy ciepła są coraz chętniej wybierane przez wielu właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych np. w zabudowie szeregowej. Wynika to przede wszystkim z faktu, że nowoczesna pompa ciepła to ogromne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Sprawdźmy zatem, czy pompa ciepła powietrze woda może być alternatywą dla znanych dotąd systemów grzewczych dla domu.
Spis treści
TCO dla pompy ciepła i innych systemów grzewczych – co to znaczy?Pompy ciepła powietrze woda, kotły gazowe i kotły olejowe – porównanie kosztówJaką efektywność energetyczną mają pompy ciepła? COP i SEER w praktyce Poznaj nasze produkty Jak różne systemy grzewcze dla domu wpływają na środowisko naturalne?Dlaczego warto decydować się na ogrzewanie wody i domu pompą ciepła?W stosunku do innych systemów grzewczych ogrzewanie CWU i pomieszczeń pompą ciepła to nawet kilkutysięczne oszczędności w skali roku. TCO, czyli Total Cost of Ownership to nic innego, jak całkowite koszty posiadania – w tym przypadku wybranego systemu grzewczego. To jeden ze wskaźników, który pomoże nam oszacować, kiedy warto inwestować w pompy ciepła do domu.
Warto zaznaczyć, że na TCO wpływają przede wszystkim koszty stałe, ale także zmienne związane np. z konserwacją systemu grzewczego.
Mimo rosnących cen energii elektrycznej jednostki pomp ciepła powietrze woda są naprawdę dobrym wyborem, szczególnie że można je zespolić z domową instalacją fotowoltaiczną. Niestety w przypadku innych źródeł grzewczych nie mamy możliwości zaoszczędzenia na potrzebnym paliwie grzewczym.
Aby jasno wskazać, że cena pompy ciepła z montażem wcale nie jest dużym kosztem, przygotowaliśmy krótkie zestawienie popularnych systemów grzewczych stosowanych w domach na terenie Polski.
Tabela 1: Porównanie kosztów pompy ciepła, kotła gazowego i kotła olejowego
Rodzaj systemu grzewczego | Koszt instalacji (zł) | Koszt energii (zł/kWh/l) | Roczny koszt ogrzewania (zł) | Miesięczny koszt ogrzewania (zł) |
---|---|---|---|---|
Pompa ciepła powietrze-woda | 35 000 - 45 000 | 1,20 | 9 000 - 10 800 | 750 - 900 |
Kocioł gazowy kondensacyjny | 15 000 - 20 000 | 0,25 | 5 550 - 6 050 | 463 - 504 |
Kocioł olejowy | 20 000 - 25 000 | 0,40 (l) | 13 250 - 15 000 | 1 104 - 1 250 |
Źródło: Opracowanie własne.
Jeśli uwzględnimy przy tym potencjalne oszczędności wynikające z połączenia pompy ciepła z fotowoltaiką i systemami smart home. Nowoczesna pompa powietrze woda to świetna alternatywa dla innych jednostek grzewczych dla domu. Mimo większych kosztów początkowych zrealizowania inwestycji – przy odpowiednim zarządzaniu energią elektryczną możesz wypracować odczuwalne oszczędności.
Zarówno pompa ciepła split, jak i pompa ciepła monoblok będą dobrym wyborem, mimo wysokich kosztów przygotowania całego systemu grzewczego. Relatywnie niskie koszty miesięczne i roczne umożliwią zwrot z inwestycji w ciągu kilku lat.
Dodatkowo połączenie pompy ciepła z systemem fotowoltaiki to realna szansa na prawie darmowe korzystanie z prądu, czyli tym samym niemalże bezpłatne ogrzewanie wody i pomieszczeń.
COP (Coefficient of Performance) to współczynnik wydajności sprzętu. W przypadku jednostek pomp ciepła Hitachi, np. modeli z serii YUTAKI S Combi, nominalna moc grzewcza to wariant od 4,3 do 16 kW. A zatem współczynnik COP na poziomie ponad 5 punktów oznacza, że jednostka pompy ciepła z 1 pobrany kW energii elektrycznej z sieci wytworzy aż 5 kW energii grzewczej dla domu.
SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio) to inaczej sezonowa efektywność energetyczna urządzenia. Ten wskaźnik nazywamy stosunkiem ilości energii chłodniczej przekazanej do pompy ciepła oraz ilości realnie zużytej energii. To oznacza, że wskaźnik SEER wynoszący 5 sprawia, że pompa ciepła za 1 kWh pobranej energii wytworzy 5 kW energii chłodniczej.
Technologia pomp ciepła HITACHI zapewnia ogrzewanie budynku oraz podgrzewanie ciepłej wody użytkowej z energii odnawialnej. Szukasz pomp ciepła w najlepszej cenie? Świetnie!
Internetowy kalkulator pomp ciepła pomoże Ci oszacować maksymalną moc grzewczą lub chłodniczą urządzenia. Niemniej, jednak zanim zdecydujemy się na przeprowadzenie inwestycji w nowoczesną pompę ciepła, ustalmy, w jaki sposób poszczególne systemy grzewcze rzutują na otaczające nas środowisko.
Ciekawostka! Sprężarkowa pompa ciepła zasilana prądem emituje ok. 250 g CO2/kWh i jednocześnie jest do 60% efektywniejsza pod tym względem w porównaniu do kotła węglowego.
Zanim podejmiemy decyzję o inwestycji w konkretny system grzewczym, sprawdźmy trzy najważniejsze cechy kotłów olejowych, gazowych i pomp ciepła, czyli ogrzewania elektrycznego.
Te systemy są powszechne, ale ich główną wadą jest emisja dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń, które przyczyniają się do globalnego ocieplenia oraz lokalnego zanieczyszczenia powietrza.
Wpływ na środowisko zależy w dużej mierze od źródła energii elektrycznej. Jeśli pochodzi z odnawialnych źródeł energii (wiatr czy słońce), negatywny wpływ na środowisko jest minimalny. Kiedy energia elektryczna jest pobierana z publicznej sieci energetycznej, wtedy niestety produkujemy większy ślad węglowy.
Dobrym wyborem z oferty Hitachi będą modele z serii YUTAKI H na chłodniejszy klimat, a także YUTAKI H Combi, które perfekcyjnie nadają się do domów z fotowoltaiką.
Cena pompy ciepła z montażem na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych nie jest wygórowana i pozwala na przeprowadzenie inwestycji z gwarancją stosunkowo szybkiego zwrotu poniesionych kosztów. Jeśli chcemy ocenić, jaka moc urządzenia będzie optymalna, a także zweryfikować ceny – wykorzystajmy kalkulator pompy ciepła dostępny online.
Kilka powodów, dla których warto zdecydować się na ogrzewanie domu i wody pompą ciepła to:
Jeśli chodzi o dobór pompy ciepła, kalkulator okazuje się naprawdę pomocny. Kiedy już wiemy, jaka moc grzewcza jednostki będzie optymalna, możemy pomyśleć o przeprowadzeniu inwestycji. Dodatkowo koszty takiego przedsięwzięcia możemy też skutecznie zminimalizować np. przez dofinansowania oraz ulgi podatkowe na pompy ciepła.
Popularne rządowe programy to przede wszystkim Czyste Powietrze, gdzie na pełną termomodernizację budynku, pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną możemy otrzymać do 135 000 złotych! Alternatywne programy wsparcia to ulga termomodernizacyjna i preferencyjne kredyty na instalacje pomp ciepła z fotowoltaiką.
W kontekście wzrastających kosztów energii i dążenia do minimalizacji śladu węglowego wzrasta znaczenie efektywnego zarządzanie zużyciem energii w budynkach wyposażonych w pompy ciepła. Inwestorzy podobnie jak i firmy dystrybuujące oraz instalujące urządzenia OZE coraz częściej zwracają swoją uwagę na systemy zarządzania energią (EMS), inteligentne liczniki, oraz technologie zastosowane przy produkcji pomp ciepła. Jakie narzędzia służą do zarządzania zużyciem energii? Sprawdź, jakimi parametrami wyróżniają się pompy ciepła do domu HITACHI?
Modernizacja systemu grzewczego to jedna z lepszych inwestycji, bo przynosząca wiele ważnych korzyści, zwłaszcza w kontekście obniżenia kosztów eksploatacyjnych domu przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności energetycznej. Na uwagę zasługuje tu zwłaszcza pompa ciepła powietrze woda marki Hitachi. W poniższym artykule opiszemy krok po kroku, jak przeprowadzić taką modernizację, doradzając w zakresie najważniejszych czynników!