Rozwój nowych technologii przyczynia się do tego, że pompy ciepła są coraz chętniej wykorzystywanym źródłem ciepła w budynkach mieszkalnych. Klasyczna pompa ciepła split to urządzenie grzewcze, które pozwala nam na skuteczne ogrzewanie pomieszczeń np. z instalacją ogrzewania podłogowego, a także ciepłej wody użytkowej dla całej nieruchomości. A zatem jak wybierać pompy ciepła do domu? Ile kosztuje nowoczesna pompa ciepła z montażem? Przygotowaliśmy poradnik, aby nieco przybliżyć koszty związane z taką inwestycją.
Urządzenia grzewcze dostępne na rynku występują w kilku konfiguracjach. Jeśli chodzi o pompy ciepła, najpopularniejsze są modele: powietrze-woda, gruntowe oraz hybrydowe. Średnie ceny pompy ciepła z montażem oscylują w granicach do kilkudziesięciu tysięcy złotych. To normalna kwota za przygotowanie kompletnej instalacji dla domu jedno- lub wielorodzinnego.
Sprawdźmy zatem krótkie zestawienie poszczególnych odmian pomp ciepła i oszacujmy średnie ceny zakupu urządzenia wraz z usługą montażową.
1. Pompy ciepła powietrze-woda
Doskonałym przykładem pomp ciepła tego typu jest seria YUTAKI S Hitachi. To zupełnie nowa generacja powietrzno-wodnych pomp ciepła, które są idealne do ogrzewania i chłodzenia nieruchomości, a także podgrzewania wody użytkowej.
Średnie ceny zakupu pompy ciepła tego typu oscylują w granicy od 15 000 do 35 000 złotych za samo urządzenie. Do tego trzeba doliczyć koszty montażu i przygotowania instalacji na poziomie maksymalnie do 20 000 złotych. Finalnie zatem za kompletny system grzewczy z pompą ciepła powietrze-woda zapłacimy ok. 35 000-55 000 złotych w zależności od mocy urządzenia i instalacji w budynku.
2. Gruntowe pompy ciepła
To urządzenia, które są mniej popularne w polskich gospodarstwach domowych ze względu na wysokie koszty montażu. W tym przypadku konieczne jest przeprowadzenie prac ziemnych na działce w postaci głębokich wykopów, niekiedy nawet na ponad kilkadziesiąt metrów. To generuje spore koszty montażu pompy ciepła związane z pracami ziemnymi i przygotowaniem instalacji.
Całkowite koszty zakupu i montażu systemu gruntowej pompy ciepła mogą oscylować w granicy ok. 100 000 złotych.
3. Hybrydowe pompy ciepła
To takie pompy ciepła do domu, które łączą w sobie nowoczesne systemy pomp ciepła powietrze-woda oraz klasyczne kotły np. gazowe lub olejowe. W tym przypadku system automatycznie przełącza się na najbardziej efektywne źródło ciepła, aby optymalizować koszty.
Koszty przeprowadzenia takiej inwestycji zazwyczaj są znacznie wyższe niż w przypadku instalacji klasycznej pompy ciepła typu powietrze-woda typu split. Średnie ceny z montażem mogą sięgać nawet ponad 65 000 złotych.
Pompa powietrze-woda generuje najmniejsze koszty związane z przygotowaniem instalacji dla domu. Kompletny montaż to w tym przypadku średni wydatek na poziomie od 10 000 do 40 000 złotych.
Podstawowe elementy rzutujące na koszt przygotowania instalacji to przede wszystkim instalacja hydrauliczna oraz prace elektryczne. Zbiornik na CWU to wydatek ok. 3 000-5 000 zł, natomiast zbiornik buforowy to dodatkowe kilka tysięcy złotych. Przygotowanie kompletnej instalacji elektrycznej, doprowadzenie rur do instalacji to kolejne kilka-kilkanaście tysięcy złotych.
Jeśli chodzi o dobór pompy ciepła kalkulator kosztów to pomocne narzędzie, które pomoże nam w oszacowaniu wydatków związanych z inwestycją w nowe źródło ciepła dla domu. Całkowite koszty instalacji pompy ciepła typu monoblok lub split są uzależnione nie tylko od rodzaju i marki wybranego urządzenia, ale także od kilku innych czynników:
Instalacja pomp ciepła składa się przede wszystkim z jednostki zewnętrznej, wewnętrznej, zbiornika na wodę użytkową oraz opcjonalnie grzałki elektrycznej wspomagającej. Jeśli wybieramy pompy ciepła gruntowe, do kosztów przeprowadzenia inwestycji doliczamy montaż kolektora gruntowego lub sondy.
Jeśli dopiero planujemy wymianę źródła ciepła w swoim domu, możemy wykorzystać kalkulator pompy ciepła online. To narzędzie, które pozwala na precyzyjne dopasowane typu i mocy pompy ciepła do zapotrzebowania grzewczego naszej nieruchomości.
Na podstawie powierzchni użytkowej, rodzaju domu oraz liczby domowników otrzymamy orientacyjny wynik wskazujący na optymalne wartości: mocy pompy ciepła, wielkości zbiornika buforowego oraz wielkości zbiornika na ciepłą wodę użytkową.
Technologia pomp ciepła HITACHI zapewnia ogrzewanie budynku oraz podgrzewanie ciepłej wody użytkowej z energii odnawialnej. Szukasz pomp ciepła w najlepszej cenie? Świetnie!
Decydując się na inwestycję pompy ciepła do domu 100 m2 cena nie będzie jedynym wyznacznikiem opłacalności przeprowadzenia takich działań. Dla pomp ciepła typu split powietrze-woda charakterystycznym czynnikiem jest współczynnik COP (Coefficient of Performance), który wskazuje na wydajność jednostki pompy ciepła.
Im wyższy jest współczynnik COP, tym mniej energii pobiera urządzenie do wytworzenia ciepła.
Przykładowo: współczynnik COP na poziomie 4-5 oznacza, że jednostka generuje ponad 4 razy więcej energii grzewczej w stosunku do 1 kWh energii pobranej z sieci.
Pompy ciepła do domu z serii YUTAKI H COMBI Hitachi są świetnym wyborem łączącym w sobie wydajność i niezawodność. Przy sprawności energetycznej A+++ urządzenie gwarantuje współczynnik COP na poziomie 4,6.
Wybierając urządzenia grzewcze do swojego domu, powinniśmy zwracać uwagę głównie na ten wskaźnik. Dzięki temu możemy sporo zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną.
Dobrym pomysłem jest też połączenie instalacji pompy ciepła z fotowoltaiką. W ten sposób uniezależniamy się energetycznie i zyskujemy możliwość eksploatacji jednostki grzewczej z minimum kosztów.
W Polsce inwestycja w pompę ciepła nie generuje wysokich kosztów po stronie gospodarstwa domowego, chociażby za sprawą możliwości skorzystania z rządowych dotacji. W ramach programu Czyste Powietrze 2024 przewidziano nawet do 136 200 złotych bezzwrotnej dotacji na termomodernizację budynku połączoną z wymianą starego źródła ciepła na nowe, czyli na pompę ciepła.
Przykładowo: na montaż pompy ciepła typu powietrze-woda rząd przewidział dofinansowanie w podstawowym poziomie do 35 000 złotych bez instalacji fotowoltaicznej oraz do 41 000 złotych z instalacją fotowoltaiczną.
Oprócz dotacji inwestycje poczynione na wymianę źródła ciepła w domu można uwzględnić w ramach Ulgi termomodernizacyjnej. W 2024 roku górny limit odliczenia to 53 000 złotych.
W przypadku nowego budownictwa pompa ciepła powietrze woda stanowi jedno z najtańszych źródeł ogrzewania, ponieważ:
Pompy ciepła są coraz chętniej wybierane do ogrzewania domów, co wydaje się zrozumiałe, biorąc pod uwagę ich efektywność energetyczną. Ogromną zaletą jest też zdecydowanie to, że działają z poszanowaniem środowiska naturalnego. Wytwarzają ciepło bez produkowania zanieczyszczeń, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych pieców. Nieprzypadkowo wiele osób planuje zakup tego urządzenia.
Nowoczesne rozwiązania grzewcze łączą to, co najważniejsze - oszczędność energii i wysoki komfort cieplny. Na szczególną uwagę zasługują tu systemy ogrzewania podłogowego w połączeniu pompami ciepła. Ta integracja zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepła w całym domu, a jednocześnie nie wpływa negatywnie na środowisko.