Ogrzewanie domu pompą ciepła to rozwiązanie, które jest nie tylko wygodne, ponieważ może być również opłacalne ekonomicznie. W rzeczywistości koszty uzależnione są w tym przypadku od zarówno od prawidłowego doboru samej pompy, jak i jakości izolacji budynku czy zastosowanego w budynku systemu grzewczego. W jaki sposób je zatem zoptymalizować? Odpowiadamy.
Jak wspomniano we wstępie, ogrzewanie domu jednorodzinnego pompą ciepła to rozwiązanie, które jest nie tylko wygodne, ale może być również opłacalne finansowo. Ile kosztuje? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele w tym przypadku zależy zarówno od zapotrzebowania budynku na energię, jak i parametrów urządzenia, z których bezpośrednio wynika efektywność pompy ciepła. W praktyce koszty eksploatacji pompy ciepła uzależnione są także od cen energii elektrycznej, ponieważ o ile energia grzewcza pozyskiwana jest z odnawialnych źródeł (np. powietrza lub gruntu) to pompa musi być zasilana prądem, by ją wytworzyć. Jego przybliżone zużycie można spróbować obliczyć samodzielnie korzystając z narzędzia dostępnego pod hasłem: pompa ciepła zużycie prądu kalkulator.
Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie domu pompą ciepła? Optymalizacja kosztów ogrzewania wymaga zarówno odpowiedniego doboru pompy ciepła do danego budynku, jak i podjęcia działań w celu zmniejszenia występującego w nim zapotrzebowania na energię grzewczą. W efekcie pompa ciepła w domu jednorodzinnym będzie mogła pracować ekonomicznie i wydajnie, co pozwoli zapewnić odpowiedni komfort termiczny jego mieszkańcom.
Chcąc zoptymalizować koszty ogrzewania domu pompą ciepła, należy określić najpierw jego zapotrzebowanie na energię grzewczą. W rzeczywistości wpływa na nie nie tylko stan jego izolacji czy kubatura, ale również utrzymywana temperatura wewnętrzna czy wielkość zużycia ciepłej wody użytkowej. W celu określenia zapotrzebowania budynku na energię należy wykonać audyt energetyczny, co ułatwi późniejszy dobór pompy ciepła.
Jak dobrać pompę ciepła do domu jednorodzinnego? W praktyce należy wybrać nie tylko jej konkretny rodzaj, ale również parametry, dzięki którym urządzenie będzie pracowało wydajnie i oszczędnie. W zależności od potrzeb oraz posiadanego budżetu może to być bowiem zarówno gruntowa, jak i powietrzna pompa ciepła? Czym różnią się oba rozwiązania? Przede wszystkim źródłem pozyskiwanej energii, ponieważ gruntowe pompy ciepła jak sama nazwa wskazuje czerpią ją z gruntu, a powietrzne odbierają ciepło z powietrza atmosferycznego. Różnica tkwi jednak również w kosztach, ponieważ zakup i montaż gruntowej pompy ciepła jest minimum 2-krotnie droższy niż pompy powietrznej. Tańsza jest natomiast jej eksploatacja, co wynika ze specyfiki działania. Poza tym przy wyborze urządzenia pod uwagę należy wziąć położenie domu, ponieważ klimat panujący w poszczególnych regionach Polski znacznie się od siebie różni. W efekcie w zimniejszych lokalizacjach (np. góry, okolice Suwałk) lepiej sprawdzi się gruntowa pompa ciepła, a w cieplejszych rejonach (np. w centrum) w zupełności wystarczy pompa powietrzna.
Oszczędność energii z pompą ciepła uzależniona jest przede wszystkim od jej wydajności. W związku z tym przy doborze urządzenia należy określić nie tylko jego rodzaj, ale zwrócić również uwagę na parametry. Istotna jest w tym przypadku zarówno moc pompy ciepła, jak i współczynnik COP określający ilość energii grzewczej cieplnej wytwarzanej z 1 kWh energii elektrycznej. Oczywiście efektywność cieplna będzie różniła się w zależności od temperatury zewnętrznej, z związku z czym do określenia poboru prądu służy współczynnik SCOP odpowiadający średniorocznej efektywności pompy ciepła. Odpowiedni dobór pompy ciepła umożliwi nie tylko jej efektywne działanie, ale pozwoli także zastosować ekonomiczne parametry pracy.
Zapotrzebowanie budynku na energię, a co za tym idzie, pobór prądu pompy ciepła uzależniony jest od stanu jego izolacji. W związku z tym wiele osób rozważających montaż pompy ciepła, zastanawia się nad tym jak w rzeczywistości wygląda relacja termoizolacja budynku a koszty ogrzewania. Warto zatem wiedzieć, że termoizolacja budynku polegająca na ociepleniu ścian zewnętrznych i dachu czy wymianie stolarki okiennej i drzwiowej pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię nawet o kilkadziesiąt procent. Jest to istotne zarówno z punktu widzenia wydajności pracy pompy ciepła, jak i kosztów jej eksploatacji.
Technologia pomp ciepła HITACHI zapewnia ogrzewanie budynku oraz podgrzewanie ciepłej wody użytkowej z energii odnawialnej. Szukasz pomp ciepła w najlepszej cenie? Świetnie!
Kolejnym kwestią pozwalającą zoptymalizować koszty ogrzewania domu pompą ciepła jest odpowiednie przygotowanie systemu grzewczego. W związku z tym warto znać różnice pomiędzy tym jak pracuje pompa ciepła a ogrzewanie podłogowe lub system grzejnikowy. Pierwsze rozwiązanie jest znacznie bardziej wydajne, co nie oznacza oczywiście, że pompa ciepła nie może efektywnie pracować z grzejnikami. Należy jednak dopasować je do pracy z niskotemperaturowym źródłem ciepła, co może wymagać ich wymiany na nowe. Chcąc zmniejszyć zużycie energii warto zdecydować się także na montaż inteligentnych termostatów, co pozwoli także wygodnie sterować ogrzewaniem budynku.
Optymalizacja kosztów ogrzewania domu jednorodzinnego pompą ciepła jest możliwa także dzięki montażowi paneli fotowoltaicznych. Co więcej, fotowoltaika i pompa ciepła to instalacje, które po zintegrowaniu ze sobą mogą działać zupełnie za darmo, ponieważ prąd pozyskiwany przez panele będzie zasilał pompę. Instalacja musi być odpowiednio dopasowana, a chcąc zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię cieplną, można pokusić się także o montaż rekuperacji, którą również zasili własny prąd.
Zarówno w kontekście kosztów eksploatacji, jak i żywotności urządzenia istotny jest nie tylko prawidłowy dobór, ale również odpowiednia konserwacja i serwis pompy ciepła. W związku z tym należy pamiętać o regularnych przeglądach urządzenia, które powinny być wykonywane przez fachowców posiadających odpowiednie uprawnienia. W ich ramach sprawdzane są nie tylko poszczególne podzespoły pompy ciepła, ale również szczelność całej instalacji czy poprawność wprowadzonych ustawień.
Podsumowując, należy stwierdzić, że optymalizacja kosztów ogrzewania domu jednorodzinnego pompą ciepła to czynności, które powinny być kompleksowe. W związku z tym istotny jest nie tylko prawidłowy dobór pompy do zapotrzebowania na energię, ale również podjęcie działań mających na celu jego redukcję.
Jednym z najważniejszych parametrów determinujących efektywność tych urządzeń jest współczynnik COP pompy ciepła. Parametr ten ma podstawowe znaczenie nie tylko dla codziennej pracy systemu, lecz także bezpośrednio przekłada się na koszt eksploatacji pompy i zwrot z inwestycji. Czym jest współczynnik COP pompy ciepła? Jaka zależność zachodzi w przypadku SCOP vs COP? Sprawdźmy.
Pompy ciepła wybierane są coraz częściej, gdyż cenione są właściwości tego urządzenia. Mowa tu o niezwykłej efektywności grzewczej przy jednoczesnych niskich kosztach eksploatacji i braku szkodliwości dla środowiska. To dlatego inwestują w nią właściciele domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, bo w każdy z tych miejsc zapewniają te same walory.