Mity rządzą światem, tworzy się je na każdy temat, także o pompach ciepła, co wprowadza pewne zamieszanie i sprawia, że obraz tych urządzeń jest nieprawdziwy. Mając to na uwadze, wybierzemy kilka najpopularniejszych mitów na temat pomp ciepła i postaramy się je dokładnie zweryfikować!
Zaczynamy od mitu, który jakoby podważa fundament działania pomp ciepła - ich pracy w niskich temperaturach. Ktoś może zadać pytanie z tezą: skoro tak jest, to po co inwestować w to rozwiązanie? Choć zimy cieplejsze niż dawniej, to nie da się ukryć, że zdarzają się długie okresy nieprzyjemnego zimna. Jeszcze ktoś inny dorzuci: może i zadziałają, gdy mróz mały, ale już przy większych nie dadzą rady?
Wszystkie te opowieści można włożyć między bajki, ponieważ nowoczesne pompy ciepła do domu są tak zaprojektowane, aby pracować bez przeszkód nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych. Wiele modeli może efektywnie działać nawet przy temperaturach poniżej -20°C. Co więcej, za sprawą zaawansowanych technologii, takich jak inwertery i systemy odmrażania, urządzenia te zapewniają niezawodne ogrzewanie przez cały rok. To przekonanie o słabej kondycji pomp ciepła podczas niskich temperaturach bierze się w dużej mierze z tego, że wczesne modele pomp faktycznie miały z tym problem. Technologia jednak bardzo szybko się rozwija, także w obszarze pomp ciepła, więc od tamtego czasu wiele się zmieniło.
Przykładowo w nowoczesnych pompach ciepła inwertery regulują prędkość sprężarki, co pozwala na optymalizację efektywności energetycznej zależnie od zapotrzebowania na ciepło. Dużo dobrego powiemy też o systemach odmrażania, które zapobiegają tworzeniu się lodu na jednostkach zewnętrznych (co było problemem w starszych modelach). Równie istotne jest to, że producenci stale inwestują w badania i rozwój, żeby jeszcze bardziej udoskonalać swoje produkty.
Jeden mit, a tyle zamieszania! Ale to nie wszystko, bo są też inne, które wymagają wyjaśnienia. Bardzo często bowiem można usłyszeć, że pompy ciepła tak naprawdę są dla nielicznych, ponieważ kosztują dużo. Mowa tu nie tylko o ich zakupie, ale też instalacji i eksploatacji. Być może taka opinia pokutuje przez początkowe niemałe koszty, zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych. Żeby jednak poznać dokładne koszty takiej inwestycji, nie można porównywać tylko zakupu urządzenia, lecz uwzględnić długoterminowe oszczędności.
A te są ogromne, ponieważ pompa powietrze woda jest bardzo energooszczędna, co prowadzi do znacznego obniżenia rachunków za energię. Dzieje się tak, ponieważ urządzenia te wykorzystują energię odnawialną z otoczenia. Przekłada się to automatycznie na niższe koszty eksploatacji. Jakby tego było mało, dostępne są różne programy dotacyjne i ulgi podatkowe, które przyczyniają się do obniżenia kosztów inwestycji. Jeśli więc weźmiemy pod uwagę cały obraz - zakup, instalację i konserwacje, zobaczymy, że pompa ciepła wypada bardzo korzystnie. Pamiętajmy też, że cechują się one wysoką trwałością, co wpływa na niskie koszty konserwacji.
Chcąc wiedzieć, jaka jest cena pompy ciepła z montażem, warto skorzystać z pomocy, posiłkując się kalkulatorem pompy ciepła. Ocenimy tak orientacyjny koszt zakupu, ale nie tylko, bo dostępny jest też kalkulator zużycia prądu pompy ciepła. Na cenę wpływa oczywiście też to, czy interesuje nas pompa ciepła split, czy pompa ciepła monoblok, ale to już kwestie do ustalenia z firmą, która ma nam montować urządzenie.
Technologia pomp ciepła HITACHI zapewnia ogrzewanie budynku oraz podgrzewanie ciepłej wody użytkowej z energii odnawialnej. Szukasz pomp ciepła w najlepszej cenie? Świetnie!
Mamy już za sobą dwa bardzo powszechne mity dotyczące kluczowych obszarów - efektywności ogrzewania i kosztów, lecz istnieją inne błędne przekonania, z którymi warto raz na zawsze skończyć. Kolejny mit dotyczy hałasu, jaki rzekomo generuje pompa ciepła. Faktycznie, w przeszłości sprzęt ten bywał głośny, ale obecnie nie występują takie problemy. Nowoczesne modele zaprojektowane są więc tak, aby pracować cicho. Dzięki zaawansowanej technologii i lepszym materiałom izolacyjnym poziom hałasu jest niski, porównywalny do lodówki. Jest więc on niemal niesłyszalny w codziennym użytkowaniu.
To możliwe za sprawą innowacyjnych rozwiązań, jak inwertery o zmiennej prędkości. Poprawiają efektywność energetyczną, ale też redukują hałas. W przeszłości głównym powodem nadmiernego hałasu były jednak kompresory oraz wentylatory. Teraz są zaś zaprojektowane w ten sposób, żeby zminimalizować dźwięki. Co więcej, producenci stosują specjalne dźwiękoszczelne obudowy i zaawansowane technologie tłumienia drgań. Warto jednocześnie pamiętać, że duże znaczenie w omawianym obszarze mają współczesne standardy i regulacje. Wymuszają one na producentach dostosowanie swoich urządzeń do norm akustycznych.
Zawsze to, co nowe i nie do końca znane, wzbudza niepewność. Tak można też powiedzieć o pompach ciepła, które w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych można zaliczyć do sprzętów jeszcze dość młodych. I przez to też mówi się o nich, że są skomplikowane. Często twierdzą tak osoby, które nigdy nie miały z nimi do czynienia. Jak się jednak okazuje, są one łatwe w obsłudze i nawet bardziej intuicyjne niż tradycyjne systemy grzewcze. Wynika to z tego, że wyposażone są w zaawansowane systemy sterowania, które pozwalają na zdalne zarządzanie przez aplikacje mobilne. Dzięki temu użytkownicy mogą z łatwością monitorować oraz regulować temperaturę w domu, co przekłada się na większy komfort i efektywność energetyczną.
Pompy ciepła nowej generacji są więc zaprojektowane w ten sposób, aby zapewnić użytkownikowi jak największą wygodę. Ułatwiają to intuicyjne interfejsy i przejrzyste panele sterowania. W ten sposób nie ma problemu, by ustawić najważniejsze parametry, jak temperatura czy wybrać oczekiwany tryb pracy. Co więcej, dostępne są funkcje automatycznego dostosowywania pracy do warunków zewnętrznych, dzięki czemu nie musimy ręcznie regulować parametrów. Wiele pomp ciepła jest wyposażonych w funkcje samodiagnostyki i powiadomienia o ewentualnych problemach. Bardzo ułatwia to konserwację i serwisowanie. Jeśli bowiem wystąpią jakieś problemy w postaci usterek, system szybko poinformuje użytkownika o tym, że trzeba podjąć stosowne działania.
Jeszcze innym mitem jest ten, który mówi o konieczności posiadania dużej przestrzeni, by móc zmieścić pompę ciepła. Istnieje bowiem przekonanie, że urządzenie to dobre rozwiązanie dla właścicieli dużych nieruchomości, lecz dla małych już w zupełności nie. Wystarczy szybki rzut oka na to co jest dostępne na rynku, by przekonać się, że ta teza mija się z prawdą. A prawda jest taka, że dostępne są różne rodzaje pomp ciepła, w tym kompaktowe modele, które bez trudu zainstalujemy w budynkach, jak i na zewnątrz.
Na uwagę zasługuje tu szczególnie pompa ciepła split, w sam raz dla domów z ograniczoną przestrzenią. Są one zaprojektowane z myślą o maksymalnej oszczędności miejsca. Modele split składają się z oddzielnych jednostek wewnętrznych oraz zewnętrznych, co zapewnia elastyczność w instalacji, którą można wykonać w różnych konfiguracjach przestrzennych, tak jak nam najbardziej pasuje i na jakie rozwiązanie jest najdogodniejsze miejsce. Warto jednocześnie zauważyć, że instalacja pompy ciepła wymaga mniejszej ilości niezbędnej infrastruktury w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych.
Podsumowując, widzimy, że mitów dotyczących pomp ciepła jest sporo, ale wszystkie da się obalić przytoczeniem kilku najistotniejszych faktów. Jeśli więc po raz kolejny usłyszymy te “nowiny”, będziemy już wiedzieć, że są one nieprawdziwe!
Rozwój nowoczesnych technologii oraz innowacyjnych systemów grzewczych dla domów spowodował, że pompy ciepła są coraz chętniej wybierane przez wielu właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych np. w zabudowie szeregowej. Wynika to przede wszystkim z faktu, że nowoczesna pompa ciepła to ogromne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Sprawdźmy zatem, czy pompa ciepła powietrze woda może być alternatywą dla znanych dotąd systemów grzewczych dla domu.
Wybór odpowiednio wydajnego i dużego systemu grzewczego z centralną pompą ciepła wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Jeśli nie mamy wiedzy ani doświadczenia w tej kwestii, powinniśmy zwrócić się po pomoc do ekspertów w branży. Nowe technologie umożliwiają samodzielne oszacowanie zapotrzebowania mocy grzewczej pompy ciepła dla swojego budynku mieszkalnego – potrzebujemy tylko trzy podstawowe informacje. A zatem jak korzystać z kalkulatora, aby oszacować moc i cenę pomocy ciepła z montażem w swoim domu? Przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże Ci zrozumieć ideę stworzenia kalkulatora pomp ciepła online.